Ceny transferowe (CT)

Ceny transferowe (CT)

Co oznacza pojęcie cen transferowych?

Ceny transferowe to cena stosowana pomiędzy podmiotami powiązanymi za zakup towarów, usług lub wartości niematerialnych. Poziom ceny rynkowej jest istotny dla celów podatkowych, ponieważ ceny uzgodnione między podmiotami powiązanymi mają wpływ na podstawę opodatkowania zysków wygenerowanych przez przedsiębiorstwo. Ujmując rzecz ogólnie, przedsiębiorstwa są powiązane, jeśli jedno z nich bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę nad drugim lub jeśli oba znajdują się pod wspólną kontrolą.

Większość państw posiada obowiązujące przepisy dotyczące cen transferowych, które w określonych przypadkach zobowiązują, aby transakcje między podmiotami powiązanymi odbywały się na warunkach które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane działające na tych samych warunkach rynkowych. Przedsiębiorstwa zobowiązane są do przechowywania odpowiedniej dokumentacji w celu wykazania, iż zachowały warunki rynkowe dla poszczególnych transakcji.

Czym jest transakcja na warunkach rynkowych?

Transakcja na warunkach rynkowych odnosi się do transakcji biznesowej, w której kupujący i sprzedający działają niezależnie, bez wpływu jednej strony na drugą. Transakcje na warunkach rynkowych gwarantują, że obie strony działają we własnym interesie i nie podlegają presji wywieranej przez drugą stronę.

Nasze usługi

Jako doświadczony zespół doradców podatkowych, ekspertów podatkowych, prawników który zajmuje się cenami transferowymi możemy Państwu pomóc w następujących kwestiach:

  • Projektowanie polityki cen transferowych.
  • Przygotowywanie dokumentacji cen transferowych oraz koordynacja projektów dokumentacji cen transferowych w tym w jurysdykcjach zagranicznych.
  • Przeprowadzanie analiz porównawczych w celu ustalenia zasady ceny rynkowej.
  • Zagadnienia w sprawach cen transferowych, w tym pomoc w praktycznym wdrożeniu polityki cen transferowych.
  • Problematyka w sprawach cen transferowych.
  • Ogólne doradztwo w zakresie cen transferowych i restrukturyzacja istniejącej polityki.
  • Przegląd ustaleń między spółkowych w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów podatkowych, takich jak podatek u źródła lub VAT.
  • Procesy zarządzania.
  • Zaangażowanie organów podatkowych i reprezentacja w procedurze APA i MAP.

APA (advance pricing arrangements)

APA to umowa, zazwyczaj wieloletnia, między podatnikiem i co najmniej jednym organem podatkowym, określająca metodę ustalania cen, którą podatnik stosuje w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Program ten ma na celu pomoc podatnikom w dobrowolnym rozwiązywaniu rzeczywistych lub potencjalnych sporów dotyczących cen transferowych w sposób proaktywny i kooperatywny. APA oferuje przedsiębiorstwu dodatkowe korzyści; Zapewnia większą pewność co do przyjętej metody ustalania cen transferowych, zmniejszając ryzyko sporów jak i ułatwia sprawozdawczość finansową potencjalnych zobowiązań podatkowych. Co ważne, APA zmniejsza również występowanie podwójnego opodatkowania oraz koszty związane zarówno z postepowaniem podatkowym lub kontrolą jak i przygotowaniem dokumentacji.

MAP (Mutual Agreement Procedure)

Procedura wzajemnego porozumiewania się (MAP) jest instrumentem rozstrzygania międzynarodowych sporów podatkowych, z którego można skorzystać w każdym przypadku, gdy dana osoba uzna, że ​​działania administracji podatkowej jednego lub obu umawiających się państw skutkuje lub powoduje opodatkowanie niezgodne z postanowieniami konwencji podatkowej lub umowy podatkowej.

Potrzebujesz pomocy prawnej?


Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!

This will close in 20 seconds